Dnia 1.09.2014 roku o godzinie 10.30. Prezydent PFA wraz z delegacją Związków Zawodowych Solidarność Pracowników  PKP Energetyka Region Mazowsze uczestniczył w uroczystych  obchodach związanych z 75 rocznicą napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Na te patriotyczne  obchody do Szymankowo małej miejscowości pod Tczewem przybyły liczne delegacje kolejarzy, służb celnych, policji oraz innych organizacji z całej Polski. Przypadająca 75 rocznica rozpoczęcia najstraszliwszej w dziejach ludzkości II wojny światowej, której tragiczny początek rozegrał się w tej małej, a graniczącej wtedy z Niemcami polskiej stacji kolejowej. Bohaterska postawa celników oraz kolejarzy placówki Szymankowo,  skutecznie udaremniła  prowokację III Rzeszy i nie dopuściła do użycia w walce  pociągu pancernego z żołnierzami wermachtu, którzy byli przebrani w polskie mundury. Kolejarze skierowali ten pociąg na ślepy tor. Tak sprawnie zaplanowana i przeprowadzona akcja ułatwiła saperom z Tczewa wysadzenie mostu na rzece.

Parę godzin później hitlerowcy zemścili się na polskich bohaterach  w sposób barbarzyński. Z okrucieństwem wymordowali polskich kolejarzy oraz celników wraz z ich  rodzinami. Ku pamięci i przestrodze potomnym, a także z wdzięczności za wolną dzisiaj i niepodległą Ojczyznę oddaliśmy IM słuszny hołd.... Bohaterom poległym w obronie Rzeczypospolitej. Pamiętajmy, że dzisiaj również należy wykonywać sumiennie oraz uczciwe powierzone nam obowiązki. Kiedy podejmujemy bardzo trudne i odpowiedzialne prawe decyzje służące naszemu krajowi. Wtedy każdy z nas  i dzisiaj ma  swoje własne Szymankowo....